Biblioteka inspiruje

wpis w: Aktualności, wydarzenia 2016 | 0

Tym razem, to my mieliśmy zaszczyt być gospodarzami XVI edycji konkursu na najlepszą bibliotekę powiatu bielskiego, organizowanego przez starostę bielskiego przy współpracy Książnicy Beskidzkiej i Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bielsku-Białej. Gośćmi wydarzenia byli; Dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego dr Magdalena Madejska, Wicestarosta Grzegorz Szetyński, Zastępca Wójta Gminy Porąbka Paweł Zemanek oraz przedstawiciele samorządu, szkół i lokalnych towarzystw. Całość poprowadził Dyrektor Książnicy Beskidzkiej mgr Bogdan Kocurek.

Do konkursu przystąpiło 9 placówek z Bestwiny, Buczkowic, Czechowic-Dziedzic, Jasienicy, Jaworza, Kóz, Porąbki, Wilamowic, Wilkowic. Szczegółowej ocenie podlegały: zasięg czytelnictwa, programy promujące czytelnictwo, komputeryzacja, współpraca z lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami, modernizacja lokali bibliotecznych.

I miejsce zdobyła Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach, II ? Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie
i III  ? Gminna Biblioteka Publiczna w Jaworzu. Natomiast nasza biblioteka, oraz w Jasienicy i Wilkowicach otrzymały wyróżnienie za działalność kulturalno ? edukacyjną. Biblioteka w Wilamowicach została doceniona za zmiany w infrastrukturze placówek filialnych, a Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach za tworzenie kulturowej przestrzeni publicznej mieszkańcom.

Finałowi konkursu towarzyszyła wystawa „Z duchem czasu – 1050 rocznica chrztu Polski 966” z Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej i ekspozycja sztuki ludowej  z galerii ArtLud. Uroczystość uświetnił koncert zespółu wokalno ?instrumentalnego ?Moderato? działającego przy Domu Kultury w Czańcu pod kierownictwem Teresy Romik.