• OGŁOSZENIE KONKURSU

  Zapraszamy Was do udziału w konkursie fotograficznym „W POSZUKIWANIU WIOSNY”. Wybierzcie się na spacer – jeśli zobaczycie jakieś symptomy wiosny, zróbcie zdjęcie. Choć jest ona jak zwykle ślamazarna, jej oznaki są już jednak gdzieniegdzie widoczne. Powodzenia!

  PDF – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
  PDF – REGULAMIN KONKURSU

 • SPOTKANIE Z PSYCHODIETETYKIEM

  Wczoraj (24 marca) mieliśmy przyjemność spotkać się z Panią Wiesławą Rusin – psychodietetyczką i zarazem autorką książki „Uzdrowienie od kuchni. Proste wyjaśnienie dietetycznych przyczyn chorób”. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali wykładu o dietetycznych mechanizmach powstawania chorób. Zasady okazały się dość proste: żywność, która leczy, jest naturalna, nie zakwaszająca, niealergizująca, o niskim indeksie glikemicznym. Clou dobrego zdrowia to wcielenie tych reguł w życie. Podczas wykładu mieliśmy okazję skosztować pysznego ekologicznego chleba z samych ziaren, według autorskiego przepisu Pani Wiesławy, a także domowej, gorącej czekolady ze szczyptą chili.

 • KSIĄŻKI DLA DZIECI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

  Lista książek elektronicznych (e-booków) w języku ukraińskim do pobrania w formacie PDF / Список електронних книг (електронних книг) українською мовою для скачування у форматі PDF https://lustrobiblioteki.pl/…/70-darmowych-ksiazek-dla…/ #SolidarnizUkrainą

  https://osvitoria.media/opinions/knyzhka-zaspokoyuye-shho-pochytaty-dytyni-poky-tryvaye-vijna/?fbclid=IwAR2j68KrB9dhRWvYe2iLahG1t5QeyscTgiyGEAwOpYZRMpg5kcEHE2nv0jc

   

   

   

 • KOLOROWANKI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

  Wydawnictwo Dwie Siostry z myślą o ukraińskich rodzinach z dziećmi przygotowało na swojej Stronie internetowej zakładkę z materiałami edukacyjnymi W JĘZYKU UKRAIŃSKIM do pobrania i wydrukowania, by choć na chwilę mogły one zapomnieć o traumatycznych przeżyciach związanych z koszmarem wojny. Z naszej strony informujemy iż rodziny, które przyjęły pod swój dach uchodźców z małymi dziećmi – mogą skorzystać z naszego pośrednictwa w wydrukowaniu tychże materiałów.https://wydawnictwodwiesiostry.pl/materialy-edukacyjne/dla-dzieci-i-rodzicow/materialy-w-jezyku-ukrainskim?fbclid=IwAR2JCdMRmXzdqy2gtH_acdo6P1wN1yIUAXfrsRG97mDKF2kjtvUBKlvm8HUhttp://

 • ZAPRASZAMY

  Zapraszamy na spotkanie z Wiesławą Rusin, psychodietetyczką, dietoterapeutką, prowadzącą warsztaty, piszącą książki związane z profilaktyką zdrowotną, autorką programu BodyMind Detoks – zespołu działań z poziomu ciała i umysłu, które uruchamiają procesy samonaprawcze organizmu.

  Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojego uczestnictwa telefonicznie 338106041, bądź e-mailowo na adres porabka@bibliotekaporabka.pl

 • WARSZTATY LITERACKO – PLASTYCZNE

  Rankiem w bibliotece odbyły się literacko- plastyczne warsztaty dla dzieci pt. „W salonie fryzjerskim u Amadeusza Foczki (ale z głową bobra)” na podstawie książki Amadeusz Foczka (ale z głową bobra) Marii Sternickiej-Urbanke z ilustracjami Justyny Sokołowskiej https://wydawnictwodwiesiostry.pl/…/amadeusz-foczka-ale… Z grupką w wieku 5+ próbowaliśmy sobie odpowiedzieć na nurtujące pytania – co jest wyznacznikiem tego, kim jesteśmy: nasz wygląd, to, jak nas widzą inni, czy to kim sami się czujemy? Co to znaczy być sobą? Jak się dobrze czuć we własnej skórze? Kim jestem? Co stanowi o mojej tożsamości? Rezultatem tych rozważań są rysunki, które możecie zobaczyć w zakładce Galeria 2022 lub na naszym Facebooku. Dziękujemy dzieciom za uczestnictwo oraz ich rodzicom za zaangażowanie. 

  SCENARIUSZ : Warsztaty plastyczno-literackie na podstawie książki

  „Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)”

  Marii Sternickiej-Urbanke z ilustracjami Justyny Sokołowskiej

  Wiek dzieci: 5+

  Czas trwania: 90 minut

  O książce:

  „Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)” to krótka i dowcipna bajka zwierzęca. Jej głównym bohaterem jest fryzjer, Amadeusz Foczka, foką z głową bobra. W swoim zakładzie fryzjerskim przyjmuje równie nietypowych klientów. Odwiedzają go Longina Dystans – pół żółwica, pół gepardzica, Damian Lama – pół lama, pół leniwiec, czy Wera Wiórek – pół owca, pół

  wiewiórka i inni. Amadeusz strzygąc ich, zaczyna się zastanawiać, kim właściwie jest on sam: foką z głową bobra czy może bobrem z ciałem foki, czy może jeszcze kim innym?

  Książka niesie ze sobą ważny przekaz i stanowi świetny pretekst do rozmowy z dziećmi na poniższe tematy:

  • Co jest wyznacznikiem tego, kim jesteśmy: nasz wygląd, to, jak nas widzą inni, czy to kim sami się czujemy?

  • Co to znaczy być sobą?

  • Jak się dobrze czuć we własnej skórze?

  • Kim jestem? Co stanowi o mojej tożsamości?

  Materiały:

  • książka „Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)” Marii Sternickiej-Urbanke z ilustracjami Justyny Sokołowskiej

  • przygotowane przez ilustratorkę kontury połówek zwierząt wydrukowane w formacie A4 (online), lub większym – A3, lub A2.

  • czyste kartki w formacie wydruków, suche pastele lub inne kredki

  • taśma klejąca albo klej

  PRZEBIEG WARSZTATÓW

  Wprowadzenie:

  1. Wspólne zapoznanie się z książką. Rozmowa o okładce i o tytułowym bohaterze.

  2. Przedstawienie się. Każde dziecko wita się swoim imieniem i nazwą zwierzęcia, które lubi, które najbardziej go ciekawi albo jego cechy w jakiś sposób łączą się z nim. Przykłady: Justyna Owca (z powody burzy loków na głowie), Kasia Małpka (bo uwielbia skakać), Piotr Flaming (bo chciałby zobaczyć na żywo flaminga) czy Sonia Kot (ponieważ kocha koty).

  3. Głośna lektura książki przedstawienie Amadeusza Foczki, poszczególnych bohaterów i opowiadający o jego stylu życia.

  4. Zabawa na podstawie książki. Pokazujemy postaci pojawiające się w książce stopniowo.

         Najpierw mówimy jak bohater się nazywa i pokazujemy stronę z pierwszą odsłon zwierzęcia.
         Dzieci na tej podstawie zgadują jakim zwierzakiem nasz bohater jest w drugiej połowie i jakie ma
         w związku z tym cechy charakteru; rozmowa o różnorodności postaci z książki.

  Część plastyczna:

  1. Każde dziecko wybiera jedną wydrukowaną połówkę zwierzęcia, zastanawia się czym ono jest i koloruje je, dorysowując sierść, łuski, ciapki, paski, ale także otoczenie, etc. Ważne,

         żeby nie ograniczać wyobraźni dzieci, to mogą być zupełnie szalone pomysły, niekoniecznie
         realistyczne. Zebra w kolorowe paski albo włochaty wąż są bardzo mile widziani 🙂

  1. Dzieci pokazują swoje rysunki i zastanawiają się jaka mogłaby być druga połówka zwierzaka. Warto przypomnieć bohaterów z książki – każdy miał połowę z jednego zwierzęcia, połowę z innego. Taśmą klejącą lub klejem dzieci doklejają do swojej pracy drugą kartkę i rysują drugą połowę swojego stwora.

  2. Kiedy zwierzaki są gotowe każde z dzieci wymyśla dla swojego stwora imię, nawiązujące do dwóch połówek jego ciała i cech charakteru, zastanawia się, gdzie to zwierzę żyje, co je na śniadanie, lub jaką fryzurę zrobiłby mu Amadeusz Foczka. Skupiamy się nie tylko na wyglądzie, ale i charakterze: Co lubi robić? Którym zwierzęciem czuje się bardziej? Czego się boi? Czym się różnią jego połówki? Zastanawiamy się nad dwoistą naturą wymyślonych stworów.

  Zakończenie:

        W ramach podsumowania czytamy końcowy fragment książki z wierszykiem wymyślonym przez Amadeusza i 
        rozmawiamy o jej przesłaniu.

        Dzieci chętne, lub te, które skończyły wcześniej, zachęcamy do tworzenia kolejnych stworów.


  GALERIA PRAC

 • SOBOTY DLA CZYTELNIKÓW AKTYWNYCH ZAWODOWO!

  KIERUJĄC SIĘ POTRZEBAMI I OCZEKIWANIAMI CZYTELNIKÓW AKTYWNYCH ZAWODOWO, BIBLIOTEKA W PORĄBCE BĘDZIE OTWARTA W 13 SOBÓT W ROKU 2022. O terminach otwarcia będziemy informować na Stronie biblioteki i Facebooku. Pierwsza data to już 15.01.2022 w godzinach od 8.00 – 12.00.