„Grafika dla smyka”

wpis w: Wydarzenia 2014 | 0

Warsztaty graficzne w technice monotypii (stemple) na podstawie książki ?Zając? Grzegorza Kasdepke

DSC_02712-001DSC_0178DSC_0244

W piątek 21 listopada w bibliotece odbyły się warsztaty graficzne w technice monotypii (stemple) w oparciu o książkę Grzegorza Kasdepke pt. ?Zając?. W zajęciach uczestniczyła grupka dzieci w wieku szkolnym. Do napisania książki, z którą dzieci zetknęły się na zajęciach zainspirował autora rysunek niemieckiego artysty grafika Albrechta Dürera pt. ?Młody zając?. Słuchając wstępu, czyli życiorysu artysty i fragmentów tekstu tej małej książeczki dzieci miały okazję poznać twórczość grafika i jednocześnie przygotować się do pracy nad własnym pomysłem, której bohaterem miał być właśnie zając. Dzieci doskonale poradziły sobie z tematem wykonując przepiękne grafiki przy pomocy żywych roślin malowanych farbą, a następnie odbijanych na papierze, zaś w tle na każdej z prac ukryta została postać zająca. Z prac wykonanych przez dzieci powstała przepiękna wystawka.

Wiek dzieci : 10 lat
Czas trwania:
90 min.
Materiały : bloki techniczne A3, farby plakatowe, kredki , kubeczki na farbę , pędzle, nożyczki , folia malarska, papier do drukarki A4, kilka zarysów postaci zająca wyciętych z tylnej okładki bloku technicznego, rośliny uzbierane w parku lub na podwórku: kilka rodzajów liści , źdźbła traw, chwasty i kwiaty polne, itp .
Przebieg zajęć:
? Wprowadzenie do zajęć
Lektura wstępu do książk i ?Zając?, przybliżającego postać i twórczość wielkiego grafika Albrechta Dürera. W nawiązaniu do przeczytanego fragmentu warto zaprezentować dzieciom reprodukcje kilku dzieł Dürera. Dzieci szczególnie żywo reagują na jego fantastyczne przedstawienia dzikich zwierząt ? nosorożców, lwów, małp. Prezentacja ilustracji ?Młody zając? Dürera na okładce książki pt . ?Zając ? oraz lektura fragmentów.
? Warsztaty plastyczne Wykonywanie prostych grafik przez odbijanie form roślinnych na papierze w technice monotypii (stemple). Podłogę należy zabezpieczyć folią malarską. Wybrane przez siebie formy roślinne dzieci malują jednostronnie farbą plakatową. Następnie kładą rośliny pomalowaną stroną na czystą kartkę bloku technicznego, przykrywają papierem A4 i masują. Dzięki temu faktura rośliny odbija się na kartce z bloku technicznego i po jej odjęciu powstaje prosta, ale bardzo efektowna grafika. Dzieci tworzą własną kompozycję, odbijając różne rośliny w wielu kolorach. Na powstałych w ten sposób bujnych łąkach dzieci odbijają sylwetkę zająca, potem kredkami dorysowują mu oczy, nos, wąsy itp.
? Wystawa prac dzieci.