HIRAMEKI – znajdź szczęście w każdym drobiazgu

wpis w: Aktualności, wydarzenia 2016 | 0

Warsztaty z całkiem nową odsłoną zabaw  kolorem i konturem, inspirowane Hirameki, które stworzyli artyści Peng+ Hu.  Książka o tym samym tytule to propozycja wycieczki w świat wyobraźni, w której kolejne ?kroki? podnoszą poziom stopnia trudności od form prostych, wymagających kilku kresek do wolnego stylu budującego całe obrazy.

Prace dzieci w galerii

Wiek: 7+ Czas trwania: 60 minut Materiały: farby, pędzle, cienki czarne pisaki, kartki bloku technicznego i kartki z przygotowanymi wcześniej plamami, kleksami?
Przebieg zajęć:
– Wprowadzenie do zajęć
Artystom, Peng i Hu wpadł do głowy genialny pomysł, który tak naprawdę zrodził się na kartkach papieru do wycierania pędzli, na parkiecie atelier artystów, na ścianach i na ich koszulach przeistaczając się w cieszącą się wielką popularnością formą sztuki. Dzień po dniu z tych barwnych plam, na zajęciach z rysunku powstawały zadziwiające istoty. To ożywcze i nie dające się porównać z niczym innym doznanie zaowocowało w końcu namiętną pasją Penga i Hu do zbierania kleksów i plam. Ich kolekcja obejmuje dziś nieprawdopodobną ilość spotów, które pozbierali z całego świata albo sami wyprodukowali i sfotografowali. Za swoje ambitne twórcze dokonania i oryginalny pomysł Peng i Hu zostali odznaczeni cesarskim kleksem i wstęgą, a dwóm niedźwiedziom grizzli z ZOO w Zing na cześć twórców Hirameki nadano ich imiona.

– Warsztaty Aby nie tracić czasu na wyschnięcie plam, prowadząca przygotowuje wcześniej zestawy plam i kleksów stworzonych z różnych kolorystycznych kombinacji. Na początek dzieci otrzymują czystą kartkę, którą zagospodarowują dowolnymi zrobionymi przez siebie kleksami, aby nie pozbawić dzieci radości prowadzącej,  według filozofii hirameki  do pełnego ?olśnienia?. Do tego służą im farby i pędzle. W czasie gdy kleksy schną,  dzieci otrzymują  kartki z różnobarwnymi plamami i cienkie czarne flamastry, w żadnym razie jaskrawożółte, bladoniebieskie, lub jasnofioletowe, jak podpowiadają artyści. Pisak zaś nie powinien być dłuższy niż ręka i nie krótszy niż palec. Prowadząca wyjaśnia, że Krokiem 1. Hirameki jest Minimalizm, czyli małe kreski ? wielki efekt. Idąc tym tropem dzieci z kilku prostych kresek tworzą postać, zwierzątko? Mały kleks przez dodanie doń kilku kropek i kresek objawia swoją istotę. Krokiem 2.  do którego przystępują dzieci są Kategorie  czyli  różne kleksy ? temat –  np. ?Koty?, ?Ptaki?, ?Przytulanka?. 3. Krokiem są  Wariacje, czyli jedna plama ? wiele motywów. Kolejne 4 kroki o nieco wyższym poziomie trudności na następnych zajęciach.
– Wystawa prac