Książka za różę

wpis w: Aktualności | 0

sw7777qqqqq

 Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Po raz dziewiętnasty obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto zostało ustanowione w 1996 roku przez UNESCO. Dzisiejszy dzień to także rocznica śmierci wielu wybitnych pisarzy. 23 kwietnia zmarli m.in. Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

Na całym świecie odbywają się imprezy z udziałem pisarzy, konferencje o literaturze, są wręczane nagrody i wyróżnienia. Mieszkańcy Gdańska, Warszawy,Wrocławia, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania i Szczecina mogą wziąć udział w grze miejskiej, przygotowanej przez sieć salonów Empik. Firma organizuje również kilkadziesiąt spotkań autorskich. We Wrocławiu dodatkowo odbędzie się 20. edycja festiwalu Port Literacki, a w Gdyni ? Festiwal Miasto Słowa. Na Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku będzie miała miejsce premiera najnowszej książki Andrzeja Stasiuka „Życie to jednak strata jest”. W księgarniach w Małopolsce klienci księgarni kupią książki z 10-procentowym rabatem, a w prezencie dostaną kwiatek.

Pomysł Dnia Książki narodził się w Hiszpanii. 23 kwietnia w Katalonii obchodzono dzień świętego Jerzego. Z tej okazji mężczyźni dawali kobietom w prezencie czerwone róże, a w zamian otrzymywali książki. W 1964 roku tradycję przejęły inne hiszpańskojęzyczne kraje.