„Prezent dla Małgorzaty”

wpis w: Wydarzenia 2014 | 0

Warsztaty plastyczne na podstawie książki Indii Desjardins   pt. ?Wigilia Małgorzaty?.

Prace dzieci (więcej w galerii)

DSC_0323aDSC_0327a

phpThumb_generated_thumbnailjpg

Dziś w bibliotece, w przeddzień Wigilii, miało miejsce spotkanie z grupą dzieci, która zgłosiła się do uczestnictwa w zajęciach zatytułowanych ?Prezent dla Małgorzaty?. Były to warsztaty plastyczne na podstawie książki Indii Desjardins ?Wigilia Małgorzaty?. Lektura wywarła na dzieciach ogromne wrażenie, wszystkie zaraz zapragnęły wypożyczyć  ją do domu, żeby pokazać rodzicom.  Ochoczo też przystąpiły do prac, dzieląc się na dwie grupy z których jedna wykonywała popcornowy wieniec ?dla Małgorzaty, a druga zimowy obrazek, który ?podarowałyby Małgorzacie gdyby były jej wnukami?. Prace wyszły pięknie.  Szczegóły przebiegu zajęć poniżej.

Wiek dzieci: 7-10 lat
Czas trwania: 90 min.
Materiały: nożyczki, biała nitka (kordonek), gruba igła, popcorn, papierowe talerzyki o średnicy 23 cm, klej, kolorowa wstążka, kolorowe papiery (np. resztki papierów prezentowych), karton w dwóch kolorach ? na tło i na ramkę, atłasowa wstążka lub sznurek do zawieszenia obrazka, koraliki, brokat, kryształki.
Przebieg zajęć:
– Wprowadzenie do zajęć  
Prezentacja książki ?Wigilia Małgorzaty? Indii Desjardins kanadyjskiej pisarki i dziennikarki, autorki poczytnych powieści dla młodzieży. Zwrócenie dzieciom uwagi na niezwykłe ilustracje Pascala Blanchet?a  kanadyjskiego ilustratora samouka, twórcy komiksów i książek obrazkowych. Za ?Wigilię Małgorzaty? został uhonorowany prestiżową nagrodą w dziedzinie ilustracji książkowej ? BolognaRagazzi Award 2014. Nie sposób przeczytać tylko fragmentów tej pięknej, wręcz magicznej historii, dlatego dzieci słuchają jej od początku do końca. Dyskusję, która jest naturalną koleją rzeczy po przeczytaniu lektury, osoba prowadząca skierowuje na główny tor i zadaje dzieciom pytanie ? ?Jaki prezent przygotowałyby dla Małgorzaty, gdyby miały okazję spędzić z nią Wigilię? Może wieniec bożonarodzeniowy? Małgorzata nie zdjęła go od zeszłego roku, a może dłużej, obawiając się o swoje zdrowie?. Dzieci ochoczo reagują na propozycję. ? A może zimowy obrazek? Wykonany przez dziecko, zawsze wzrusza. Wnuki Małgorzaty dawno nie miały okazji podarować swojej babci ?coś od serca?, bo Małgorzatę męczyły rodzinne święta?.
– Warsztaty plastyczne  Wykonanie popcornowego wieńca oraz zimowego obrazka techniką wycinanki. Dzieci dzielą się na dwie grupy. Jedna, wykonuje wieńce, druga zimowe obrazki. Do popcornowego wieńca potrzebne będą łańcuchy z popcornu nawleczonego na nitkę. 4 metry białej nitki dzieci składają na pół i robią solidny węzeł. W ten sposób otrzymują 2 metry podwójnej nitki. Teraz pozostaje nawlec kukurydzę na nitkę. Kolejnym krokiem jest wykonanie bazy wieńca. Z dwóch papierowych talerzyków dzieci wycinają dna, otrzymując w ten sposób dwa okręgi.  Następnie smarują brzegi klejem do papieru, równo składają i dokładnie dociskają. Można też przygotować styropianowe okręgi.  Gotowe łańcuchy ciasno owijają jeden po drugim, wokół kartonowej lub styropianowej bazy. Na koniec pozostaje tylko zawinąć wstążkę, na której będzie można powiesić smakowitą ozdobę. W tym samym czasie dzieci drugiej grupy wykonują obrazki. To wyzwanie dla wyobraźni. Z kawałków papieru dzieci wycinają gotowe elementy, np. trójkąty na choinkę, gwiazdki, mikołaja lub inny świąteczny motyw. Z kartonu przeznaczonego na tło wycinają prostokąt. Z drugiego kartonu wycinają ramkę, do niej przyklejają wstążkę, na której będzie wisiał obrazek. Potem przyklejają ramkę do tła. Można też przygotować dzieciom gotowe zestawy ramek i kartek A4, wtedy wystarczy przykleić ramkę do tła. Na tak przygotowanej bazie dzieci komponują obrazek z wyciętych elementów, dodatkowo ozdabiają go koralikami, brokatem, sztucznymi brylantami.
– Wystawa prac dzieci