Warsztaty plastyczne w otoczeniu wystawy ilustracji Katarzyny Boguckiej do książki
Katarzyny Świeżak pt. M.O.D.A. wydanej w tzw. serii edukacyjnej przez Wydawnictwo
Dwie Siostry.
Wczoraj w bibliotece odbyły się zajęcia promujące książkę pt. ?M.O.D.A. ? Katarzyny Świeżak z ilustracjami
Katarzyny Boguckiej. Do tego celu posłużyła nam min. wystawa, którą wypożyczyliśmy bezpośrednio od Wydawnictwa Dwie Siostry na okres miesiąca. Kto odwiedza naszą stonę internetową oraz facebooka mógł dowiedzieć się, że zachęcaliśmy czytelników do jej obejrzenia w bibliotece. Wystawa składa się z 6 plansz będących wiernym odbiciem wybranych ilustracji z książki. Zostały one wydrukowane na płótnie, rozpiętym na drewnianych krosnach. Tym razem dla grupy dzieci w wieku 7 do 10 lat wystawa była inspiracją do wykonania swojego modowego projektu , a także odpowiedzią na pytanie – ?Co to jest moda? ?Skąd się bierze moda? ?O czym jest M.O.D.A.??.
Prace dzieci (w galerii)
Warsztaty plastyczne w otoczeniu wystawy ilustracji
Katarzyny Boguckiej do książki Katarzyny Świeżak pt. ?M.O.D.A.? wydanej w tzw. serii edukacyjnej przez wydawnictwo Dwie Siostry
Wiek: 7-10 lat
Czas trwania: 90 minut
Materiały: nożyczki, papier kolorowy, klej, gotowe szablony sylwetek
Przebieg zajęć:
– Wprowadzenie do zajęć: Prezentacja książki Katarzyny Świeżak pt. ?M.O.D.A.?. Zwrócenie dzieciom uwagi na ilustracje Katarzyny Boguckiej, która niezwykle trafnie, z rozmachem nie szczędząc miejsca i kolorów przedstawiła historię mody obejmującą 150 lat, z humorem i znawstwem opisaną przez autorkę Katarzynę Świeżak. Dla przybliżenia tematu prowadząca czyta fragmenty książki, które mówią o tym co to jest moda, skąd się bierze. Następnie oprowadza dzieci po wystawie M.O.D.A. Wskazuje na poszczególne elementy garderoby, powszechnie znane, takie jak np. dżinsy i zaskakujące jak buty do jedzenia, rajstopobuty, poduszkowce. Prowadząca zwraca również uwagę na ciemną stronę mody Mówi o anoreksji oraz wyzysku pracowników z biednych krajów. Opowiada o słynnych projektantach i ich dziełach, a także o modowych blogach. Prowadzi dzieci do wniosków, że aby być modnym, nie trzeba mieć wypchanego portfela i figury modelki, wystarczy wyobraźnia i kreatywne myślenie. W ten sposób zachęca grupę uczestników zajęć do wykonania własnego projektu ubrania dla dowolnej płci .
– Warsztaty plasyczne: Każde z dzieci wybiera sobie dowolną kartonową sylwetkę i na niej buduje projekt. Wycina z kolorowych papierów. Postać ma być ubrana kompletnie łącznie z nakryciem głowy i obuwiem. Może to być również bielizna nocna, piżama. Jeżeli dzieci czują się na siłach, mogą wykonać więcej projektów.
– Wystawa prac dzieci Ubrane przez uczestników modele mogą zostać upięte na rozciągniętych w pomieszczeniu sznurkach.