Warsztaty wokół podstawowych nurtów w malarstwie i ich czołowych przedstawicieli z wykorzystaniem pomysłów z interaktywnej książki ?Zróbmy sobie arcydziełko? Marion Deuchars.
Wiek: +7
Czas trwania: 90 minut
Materiały: karty pracy, papier kolorowy, pisaki, farby, nożyczki, klej
Przebieg zajęć:
– Wprowadzenie do zajęć Poprzednim razem gdy pracowaliśmy z książką ?Zróbmy sobie arcy-dziełko? poznaliśmy m. in. współtwórcę kubizmu Pabla Picasso, sami tworzyliśmy kubistyczny portret. Robilismy kolaż inspirowany dziełami Matisse?a, a naśladując Pollock?a chlapaliśmy farbą na kartkę. Dziś poznamy nowe techniki i artystów, którzy je stosowali.
– Warsztaty Na moment jeszcze pozostajemy przy Picassie. Część dzieł artysty powstała pod wpływem sztuki afrykańskiej – dzieci kolorują rysunek przedstawiający kubistycznego koguta. Van Gogh to nazwisko artysty, o którym słyszeli chyba wszyscy, zadaniem ściśle związanym z twórczością malarza jest pokolorowanie wazonu ze słonecznikami, używając odcieni żółtego i pomarańczowego, a także maleńkie ilości innych kolorów. Zadanie z którym każdy artysta musi sobie świetnie radzić to namalowanie rzeczy, która wychodzi z czegoś lub do tego czegoś wchodzi, zadaniem dzieci jest narysowanie jak coś lub ktoś wychodzi z pudełka i do niego wchodzi. Inny artysta sztuki współczesnej Paul Klee powiedział, że rysowanie jest jak zabieranie linii na spacer. Uczestnicy warsztatów na taki spacer się wybiorą, a z przypadkowych linii ? gryzmołów będą musieli stworzyć ?coś?. Dzieciom zostaje przedstawiona jeszcze jedna artystka Bridget Riley ? reprezentująca OP ART czyli sztukę optyczną, działającą na nasz zmysł wzroku tak, iż mamy wrażenie, że obraz się rusza. Zadaniem dzieci nawiązującym do tego nurtu jest pokolorowanie rysunku kameleona tak, by wtopił się w otoczenie.
– Wystawa prac