Zrób sobie własnego Pollocka, kolaż w stylu Matisse?a, stwórz kubistyczny portret jak Picasso!

wpis w: Aktualności | 0

Warsztaty z interaktywną książką do rysowania i uzupełniania ?Zróbmy sobie arcydziełko? Marion Deucharsczyli 224 strony pełne pomysłów, ćwiczeń i informacji, które wciągają młodych czytelników do pasjonującej zabawy w sztukę, budząc w każdym dziecku artystę. 

 

 

 

 

Prace dzieci (więcej w galerii)

nowy pnowyp1

p2

p3

p4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiek: 7+
Czas trwania: 90 min.
Materiały: flamastry, markery, ołówki, czarny tusz, farby plakatowe, kartonowe pudełka, kartki z bloku technicznego A3 i zwykłe, papier kolorowy, klej, filcowe kulki o średnicy 1 cm, przedmioty typu: moneta, spinacz, sznurek
Przebieg zajęć:
? Wprowadzenie do zajęć ?Zróbmy sobie arcydziełko?, to aż 224 strony pomysłów na pasjonującą zabawę w sztukę. Dziś podejmiemy się kilku zadań z tej pozycji, inspirowanych dorobkiem wielkich artystów ? od Leonarda da Vinci, przez Picassa, Van Gogha i Matisse?a, po Jacksona Pollocka i Andy?ego Warhola. Dzięki nim poznamy nowe techniki artystyczne i historię sztuki.
Warsztaty plastyczne  Najpierw dzieci dowiadują się kto to był MATISSE i że jego ulubioną techniką był kolaż, którą nazywał ?malowaniem nożyczkami?. Idąc jego śladem dzieci przyklejają na kartce dowolne kształty wycięte z kolorowego papieru, a następnie dorysowują takie elementy, by powstała postać. Następnie dowiadują się  kto był współtwórcą KUBIZMU, mają też okazję stworzyć swój kubistyczny portret jak Picasso,. Rysują więc swoją twarz na kolorowym papierze, tną portret na kawałki i układają w jedna całość, ale inaczej niż przed pocięciem, tak by powstała „nowa twarz”. Kolejnym artystą, z którego techniką się zapoznają jest JACKSON POLLOCK. Do tego zadania otrzymują kartonowe pudełko, na którego dnie znajduje się kartka papieru. Potem wrzucają do niego kulkę zamoczoną w farbie, a następnie ruszając pudełkiem toczą kulkę w różne strony. Tę czynność powtarzają z różnymi kolorami. W ten sposób robią sobie własnego J. Pollocka. Zainspirowani francuską rzeźbiarką LOUISE BOURGEOIS dzieci tworzą własne ?pająki?, prze rzeźbiarkę nazwane ?maman? (mama). Robią je przy pomocy słomki rozdmuchując kleks z czarnego tuszu, idąc dalej tym tropem tworzą na kartkach swoje odciski dłoni i palców, a następnie kredkami dorysowują nóżki, dzioby, uszy, kopyta, paski, tworząc np. ptaki, słonie, zebry itp. Na koniec uczestnicy warsztatów dowiadują się co to jest FROTAŻ, a następnie same, bokiem ołówka odbijają przez kartkę przedmioty o wyraźnej fakturze j. W ten sposób uzyskują ciekawe odbitki np. monet, spinaczy, sznurka itp.
–  Wystawa prac