Chcecie wiedzieć, co król jadał na obiad?

wpis w: Aktualności, wydarzenia 2016 | 0

Warsztaty z interaktywną książką ?Kto to widział?? ? przewodnikiem dla dzieci po Łazienkach Królewskich,  do oglądania, czytania, uzupełniania w nim i rysowania.  Autorka Izabela Koczkodaj, stworzyła go we współpracy z Ośrodkiem Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie.

 

Prace dzieci w galerii

Wiek: 7+
Czas trwania:
90 minut
Materiały: kartki z opisanym zadaniem, pisaki, farby akwarelowe, zasuszone rośliny, klej, nożyczki

Przebieg zajęć:
– Wprowadzenie do zajęć Prowadząca , prezentuje dzieciom ten niezwykły przewodnik. Wyjaśnia, że każdy może zostać jego współtwórcą, jeżeli tylko ?wybierze? się wraz z nim na wycieczkę po Łazienkach. Objaśnia, iż na wielu stronach tej książki znajdują się najróżniejsze zadania, ćwiczenia i puste miejsca do uzupełnienia. Następnie prezentuje kilka informacji o Ogrodzie Łazienkowskim i zabytkach, które się w nim znajdują. Czyta też kilka ciekawostek o królu Stanisławie Auguście i jego czasach, oraz odkrywa przed dziećmi łazienkowskie tajemnice.
 – Warsztaty Dzieci otrzymują kartki – ksero kilku wybranych stron z książki z następującym zadaniem  – ?Narysuj, co król zjadł dziś na obiad?. Wykorzystując informacje z przewodnika dzieci rysują bądź malują wybrane potrawy. Następnie tworzą wzór na parawanie, który ma być ozdobiony motywami japońskimi, bardzo modnymi w XIII wieku na dworze króla Stasia. Zanim dzieci przystąpią do pracy nad tym zadaniem, oglądają kilka zdjęć przedstawiających wspomniane motywy. Inne zadanie polega na stworzeniu własnego projektu pawilonu. W Ogrodzie Łazienkowskim zbudowano wiele takich pawilonów m.in. Biały Domek, Świątynia Sybilli, Ermitaż. Prowadząca prezentuje zdjęcia tych pawilonów na ekranie komputera. W Łazienkach można spotkać niektóre zwierzęta, najbardziej okazałym jest paw, zadaniem dzieci jest dorysować lub domalować ogon pawia. W parku rosną różne drzewa, a Ogród Zimowy przypomina prawdziwą dżunglę. Zadaniem dzieci jest stworzyć na jednej z kart  własny zielnik (prezentacja zdjęć gatunków roślin rosnących w parku) Freski w Białym Domku przedstawiają motywy z mitologii greckiej, pory roku, znaki zodiaku i życie ludzi. Zadaniem dzieci jest pokolorować ściany pokoju i zrobić freski. Wcześniej oglądają zdjęcia.
– Wystawa prac