„Moim celem jest, by czytelnikom chciało się rysować” Jan Bajtlik

wpis w: Aktualności | 0

Warsztaty plastyczne na podstawie książki graficznej Jana Bajtlika pt. ?Typogryzmol? wyróżnionej  w konkursie Bologna Ragazzi Award, najbardziej prestiżową nagrodą na świecie przyznawaną od 50 lat za ilustracje książki dziecięcej. Książka przybliża dzieciom świat typografii.   

 

 

 

Czas wakacji rozpoczęliśmy cyklem warsztatów, na które zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Dziś miało miejsce pierwsze z takich spotkań. Przedmiotem zajęć była zabawa graficzna z książką Jana Bajtlika pt. ?Typogryzmol?. Idąc za radą autora dzieci starały się uruchomić naturalną ekspresję i przekraczać granice kreatywności. Czy im się to udało? ocencie sami na naszym facebooku.

Prace dzieci (więcej w galerii)

nowy t 3    nowy t 4 nowyt1

 

 

 

Wiek: 7+ Czas trwania: 60 min.
Materiały:  kolorowe papiery, szare i kolorowe gazety, flamastry, markery w różnych kolorach, klej, nożyczki,  kartki A4 będące kopią wybranych stronic z książki.
Przebieg zajęć:
? Wprowadzenie do zajęć 
Zapoznanie  dzieci z książką pana Jana Bajtlika ?Typogryzmol? . Autor umożliwia nam zabawę literami, bo typografia to projektowanie i układanie liter, tak więc dziecko staje się współtwórcą tej książki : może w niej malować, rysować, bawić się kształtami liter i uczyć się pisać.
– Warsztaty plastyczne  Na stole leżą wybrane przez prowadzącego karty przekopiowane z książki. Zawierają one przeróżne zadania dla dzieci w dziedzinie typografii. Kart jest więcej niż dzieci, więc wybór jest dowolny i zależy od dziecka. Zadania te są graficzne, dzieci mają w nich pełną swobodę posługując się wyłącznie własną,  niczym nieograniczoną wyobraźnią,  ograniczenie dotyczy jedynie przyborów do rysowania, malowania i wycinania. Oto przykład:

t2unnamed                                                                    Zrób zwierzęta z liter. Zacznij od narysowania ogonków